Dwyane Wade’in “3” Numaralı Miami Heat Forması Bu Gece Emekli Ediliyor

0 Comments


Dwyane Wade’in “3” numaralı forması, AmericanAirlines Arena’da bu gece oynanacak Cleveland Cavaliers maçının devre arasında emekli ediliyor! Maç, bu gece sabaha karşı saat 4’te başlayacak ve NBA TV’de canlı yayınlanacak.
2010’lu yıllarda Shaq, Duncan, Garnett, Nash, Iverson, Pierce, Kidd, T-Mac, Kobe gibi efsaneler veda etti. Hepsinin hikayesi farklı fakat hepsi bir NBA efsanesi. Kariyerinin büyük bölümünde Miami Heat forması giyen Wade’in hikayesi de farklıydı.
Chicago’lu olan Dwyane Wade ise 2018-2019 sezonunun başında, o sezonun son senesi olacağını ve sene sonunda emekliye ayrılacağını One Last Dance (Son Bir Dans) başlıklı videosu ile duyurmuştu.
Hatta videosunda:”İşte bu kadar. Bu oyuna elimdeki her şeyi verdim ve bununla çok mutluyum; ve son bir sezon daha bu oyuna her şeyimi vereceğim. Bunun tadını çıkartalım. Son sezonumuzda biraz eğlenelim. Bu genç takıma yardımcı olalım.” sözlerini kullanmıştı.
Wade, Miami Heat formasıyla 3 şampiyonluk, 1 kez Finaller MVP’si, 13 kez All-Star oldu. Ne kadar normal sezon MVP ödülü kazanmamış olsa da, 2009 yılında harika bir sezon geçirmişti.
Wade’den bahsediyoruz, bol yıldızlı 2003 NBA Draftı’nda 5. sıradan seçilmesiyle başlayan bir hikaye. İkinci senesinde takıma Shaq gibi bir canavar katıldı. Üçüncü senesinde, evet daha üçüncü senesinde takımını finale taşıyan Wade, o efsane 2006 Finali’nde 0-2 geri düşmelerine rağmen Dallas Mavericks’e karşı üst üste 4 maç kazanarak ilk şampiyonluğuna ve Finaller MVP ödülünü kazandı.
Wade, daha üçüncü senesinde finalde 34.7 sayı, 7.8 ribaund, 2.7 top çalma ve 1 blok ortalamalarını tutturmuştu.
Daha sonrasında Shaq’ın gitmesiyle yalnız kalan Wade, takımı kötü olmasına rağmen harika performanslar gösteriyordu. Fakat şampiyon oldukları sene sonrası, 2006-2007 senesinde Şubat ayında omzundan sıkıntısı başlayan Wade; 2006-2007 ve 2007-2008 sezonlarında toplam 62 maç kaçırdı.
Wade, en iyi normal sezonunu 2008-2009 yılında geçirdi. Wade kariyerinin en yüksek sayı ortalamasına (30.2) ulaştı. Ayrıca asist (7.5), top çalma (2.2) ve blok (1.3) istatistiklerinde de kariyerinin en yüksek ortalamalarını tutturdu. Fakat o sene yakın arkadaşı Lebron James, MVP ödülünü kazandı.
2010 yazı çok heyecanlıydı. Chris Bosh, Lebron James, Dwyane Wade; üç arkadaş kazanmak için bir takımda birleşmek istiyordu. Miami Heat’te buluşan bu üçlü, tarihin en iyi üçlülerinden biri oldular.
Wade ve Heat, Lebron James önderliğinde 4 senede 2 şampiyonluk kazandı. Harika bir hanedanlık oldular fakat, 2014 yazında Lebron’un Cleveland’a geri dönmesi sonrası bu hanedanlık son buldu.
Dwyane Wade; harika bir atlet ve çok iyi savunmacıydı. Tarihte Jordan’ın önünde en çok blok vuran şutör gard olan Wade’in 812 bloğu bulunuyor!
Etiketler: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir