ING BSL’de 2019-2020 Sezon Analizi!

0 Comments


İyi günler serbestatış.com okurları; bugün sizlere ING Basketbol Süper Ligi’nde 2019-2020 sezonun, şimdiye kadar sezonun nasıl geçtiğini ele alacağız.
Basketbol Süper Ligi’ni bu sezon 4 kısma bölmek mümkün:
  1. Zirve yarışı verenler
  2. Play-off mücadelesi verenler
  3. Orta sıralarda gezinenler
  4. Dibe demir atanlar.

İlk olarak zirve mücadelesiyle başlayalım. Zirve yarışında bu sene net olarak Anadolu Efes dominasyonunu gördük. Pınar Karşıyaka’yı da deplasmanda devirmesiyle birlikte belkide 15.haftada normal sezonun liderliğini garantiledi. Ligde de Euroleaguede de rahat bir şekilde lider.
Geri kalan takımlar içinde 2. sıra için Pınar Karşıyaka ve Fenerbahçe Beko; 4. sıra için ise Galatasaray DS ve Tofaş çekişiyor. Şu ana kadar gösterdikleri performans ile Pınar Karşıyaka ve Galatasaray DS bu mücadelede rakiplerinin bir adım önünde.
Sezona her sene olduğu gibi büyük beklentilerle başlayan Fenerbahçe Beko bu sezon umduğunu bulamadı. Anadolu Efes’i geride bırakıp tekrar şampiyonluğu almak isterken Pınar Karşıyaka’nın da gerisine düştü.
Pınar Karşıyaka ise koç Ufuk Sarıca önderliğinde 0’dan kurduğu kadrosu ile ligde bu sene harikalar yaratıyor. Efes’in ardından şuan 2.sırada bulunuyorlar.
Sezon içinde sakatlık sıkıntıları yaşayan Galatasaray, yaptığı doğru transferlerle 4. sıradaki yerini korumayı başardı ancak Eurocup’a veda etti.
Tofaş ise Eurocup’ta yoluna devam ederken, ligde inişli çıkışlı bir performans sergilese de üst sıradaki takımlardan kopmadı ve şuan 5. sıra onların.
Saha avantajı açısından normal sezon sıralaması büyük önem arz etmekte; bu yüzden Anadolu Efes dışında zirvede bulunan diğer 4 takım da sezon bitimine kadar play-off’a en iyi yerden girebilmek için kıran kırana bir mücadele sergileyeceklerdir.

Şimdi, sırada 6.sıradaki Darüşşafaka Tekfen’den 10.sıradaki Frutti Extra Bursaspor’a kadar olan play-off yarışı var. Bu grubun lideri olan Daçka 6. sıradan rahat bir şekilde play-off biletini alacak gibi gözüküyor.
Son 2 koltuk için şu an mevcut sıralamada Teksüt Bandırma ve Beşiktaş Sompo Sigorta olsa bile sezon içinde yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı önemli yabancı oyuncularını kaybettiler. Teksüt Bandırma sezona tamamı alt yapısından oluşan yerli oyuncuları ile tamamlama kararı alırken, Beşiktaş ise yoluna sadece 2 yabancı oyuncu ile devam ediyor.Bu oyuncular da belkide sezon başlarken “Beşiktaş seviyesinde oyuncular mı?” diye bakılan oyuncular.
Avrupa’da kupa kazanmış Beşiktaş ve final oynamış Teksüt Bandırma; 2 önemli takımımızın bu durumda olması gerçekten üzücü.
Son 2 koltuk için Türk Telekom ve mütevazi bütçesine rağmen iyi bir scoutla takım kuran Frutti Extra Bursaspor arasında: Bursaspor daha güçlü durumda. Türk Telekom sezon içinde yaptığı Harris ve Kadji hamleleri ile hem Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde hem de ligde iddialı bir konuma geldi. Sezona mütevazi bir bütçeyle başlayan Bursaspor en önemli oyuncusu Allerik Freeman’ı kaybetmesine rağmen sezon ortasında yaptığı Gian Clavell ve Gerald Robinson eklemeleri ile play-off’u istediğini net bir şekilde gösterdi.

Artık orta sıra takımlarına geliyoruz; yani ne play-off hedefi olan ne de küme düşme korkusu olan takımlara. Bizlere bu sezon keyifli anlar yaşatsalar da içlerinde Bahçeşehir Koleji haricinde hiç birinin hedefi kalmadı. Bahçeşehir Koleji’nin de tek hedefi sezonun geri kalanı için FIBA Avrupa Kupası.
Gaziantep, Afyon ve Ormanspor artık sadece sezonun tamamlanmasını bekleyecek. Bu takımlar içinde sezonun nasıl geçtiğine kısaca bakacak olursak Gaziantep için sezon hayal kırıklığı ile geçti. Geçen sene ligi 5. bitirmelerinin ardından bir sonraki sezonun iyi planlanmadığını gördük. Jekiri, McKissic gibi takımdan ayrılan oyuncularının yerini dolduramadılar. Sezon ortasında Buva ve Jason Rich hamleleri gelse de Basketbol Şampiyonlar Ligi ve BSL için çok geç kalınmıştı.
Sene başı lige katılıp katılmayacağı merak konusu olan Afyon, iyi bir scoutla az maliyetle kurduğu kadrosuyla çok iyi iş çıkardı. Belki de son saniyelerde kaybettikleri maçlar olmasa onları play-off potasında bile görebilirdik.
Sezona yıldız pivotu Kikanovic önderliğinde düşük bütçeli kadrosuyla başlayan Ormanspor, kümede kalma yarışındaki rakiplerine karşı aldığı galibiyetlerle rahat bir şekilde ligde kalmayı garantiledi; bunun da göstergesi Yıldız pivot Kikanovic ile sezon bitmeden yolların ayrılması.
Son olarak Bahçesir Koleji ise sezon öncesinde kurduğu iyi kadroyla play-off’a girecek gözüyle bakılırken, Eurocup’ta çift taneli skor ortalaması ile oynayan 3 tane transferine rağmen BSL’de şuan 13.sırada olmaları gerçekten ilginç. FIBA Avrupa Kupası’nda Son 4’e kalsa da kurulan kadronun maliyetine bakınca şu an ligdeki pozisyonları ve hedefi uyuşmuyor.

Gelelim son 2 sıraya yani sezon ortasında yaptıklarıyla küme düşmeyi garantiliyenlere: Sigortam.net İTÜ Basketbol ve Arel Üniversitesi Büyükçekmece’ye.
Madem maaşları ödeyemiyecekseniz niye başta Kenny Hayes ve Archie Goodwin gibi maliyetleri, küme düşmemeye oynayan bir takım için yüksek oyuncular getirdiniz. Zaten maaşları zamanında ödenmediği için oyuncuların saha içindeki isteksizliklerini seyirci ekran başından gördü. Ligte kalma umutlarını daha haftalar olmasına rağmen kafalarında bitirmişler ki zaten yabancı oyuncularını yolladılar.
Bu takımların önünde çok güzel bir örnek var: Meksa Yatırım Afyon Belediyespor. Belki de bu iki takımdan da düşük bütçeyle girdiği sezonu doğru scoutla, doğru kadro planlamasıyla bu iki takımın üstünde rahat rahat tamamlayacak. Son yıllarda küme düşen takımlar maalesef kapanıyorlar, bu iki takım kapanacak mı TBL’de yoluna devam edecek mi merakla seyredeceğiz.
Etiketler: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir