Rüya Sezon Devam Edecek mi ?

0 Comments


Merhaba, serbestatis.com okuyucuları için yeni bir seriye başlıyoruz. Bu seride Basketbol Süper ligi ekiplerini inceleyeceğiz, ilk olarak Anadolu Efes’ten başlayalım.

Anadolu Efes, geçtiğimiz sezonu hem Basketbol Süper Ligi’nde (21-2), hem Euroleague’de (24-4) lider tamamladı. 2018-2019 sezonunu Euroleague’de finalde CSKA’ya kaybederek ikinci tamamlayan Efes Basketbol Süper Ligi’nde ise şampiyon olmuştu. 2019-2020 sezonuna da şampiyonluk parolasıyla çıkan Efes yoluna doludizgin devam ederken virüs sebebiyle ligler durduruldu ve beyaz sezon (sezonun yok sayılması ve herhangi bir şampiyon belirlenmemesi) ilan edildi. Shane Larkin önderliğindeki Anadolu Efes’in tarihi sezonu tamamlanamadı. Bu sezonu Fenerbahçe’nin CSKA’ya bol miktarda hakem hatası dolasıyısıyla kaybettiği finalden sonra kadrosunu koruyup gelecek sezon şampiyon olduğu seneye benzetiyordum, Efes’te şampiyonluğa emin adımlarla ilerlerken şanssız bir şekilde sezon durduruldu.

2020-2021 sezonuna başlarken Anadolu Efes, takımını neredeyse komple korudu. Geçtiğimiz sezonki kadrodan sadece Alec Peters Baskonia’ya gitti, onun dışında ise sözleşmesi biten oyuncularla yeni sözleşme imzalandı. Bu sezon virüs sebebiyle durdurulmayıp, normal bir şekilde tamamlansaydı büyük ihtimalle NBA’ye gidecek Sırp gard Vasilije Micic ve bu sezon ödüller verilmese de herkesin gözünde Euroleague MVP’si olan Shane Larkin başta olmak üzere sözleşmesi biten 10 oyuncu takımda tutuldu.
Yeni transfer olarak ise NCAA’de Fordham Üniversitesi forması giyen ve aynı zamanda Anadolu Efes altyapısından yetişen 23 yaşındaki Erten Gazi ile anlaştı.Şimdi, gelecek sezon için Anadolu Efes’in avantajlarına ve dezavantajlarına gelelim. Avantaj olarak hem Euroleague’de hem Basketbol Süper Ligi’nde birçok takımın yeni bir yapılanmaya gitmesi, Efes’in ise geçtiğimiz sezonun en iyi takımını tamamen koruması diyebiliriz.Ayrıca 2018-2019 sezonunda takımın en önemli isimlerinden biri olan ve geçtiğimiz sezonun genelini sakatlık ile geçiren Adrien Moerman’ın da tam sağlıklı olacağı yeni sezonda 4 numarada Chris Singleton ile beraber Avrupa’nın en iyi 4 numara rotasyonlarından birini oluşturacağını söyleyebiliriz. Dezavantaj olarak ise takımda Krunoslav Simon’un 35, geçtiğimiz sezonun genelini sakatlık dolasıyısıyla kaçıran Bryant Dunston’ın 34 yaşına gelmesini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz sezon Bryant Dunston’ın Euroleague’de 20 maç kaçırdığı dönemde pota altında Tibor Pleiss ve Sertaç Şanlı’nın harika idare etmişti ve o 20 maç içerisinde sadece CSKA’ya 81-80 kaybedilmişti. Pota altı rotasyonu Dunston’ın yokluğunu nötrlese de, 3 numarada Krunoslav Simon’un olmadığı bir süreç düşünürsek bu sezonu özellikle hücumda formsuz geçiren James Anderson ile yola çıkmak dezavantajlı bir durum olarak söylenebilir. Belki de ara transfer olarak, sezonun gidişatına bağlı olarak 3 numara eklemesi yapılabilir.Gelecek sezon Basketbol Süper Ligi’nde Efes’in en büyük avantajı olarak Shane Larkin’in de Türk statüsünde forma giyecek olması, yani onun dışında 5 tane daha yabancı oyuncu hakkı olması özellikle playofflarda Efes’in elini oldukça rahatlatacaktır. Zaten yerli rotasyonu olarak ligin en kuvvetli takımı diyebileceğimiz Anadolu Efes, Larkin’in de yerli olmasıyla ligde çok daha avantajlı bir duruma geldi.
Kadrosunu koruyan Anadolu Efes , hem Basketbol Süper Ligi’nde hem Euroleague’de şampiyonluğun en büyük favorilerinden biri olarak yola çıkacak. Koç Ergin Ataman, Shane Larkin ve Vasilije Micic önderliğinde bu sene o şampiyonluğu çok isteyen bir ekip göreceğiz. Bu sezonun ardından Shane Larkin ve Vasilije Micic’i yüksek ihtimalle NBA’ye kaptıracak ve birçok oyuncunun kontratının sona ereceği Anadolu Efes’te bu sezonu “Son Dans” olarak nitelendirebiliriz.
NOT: ING Basketbol Süper Ligi’nde yeni sezon 26 Eylül’de, Euroleague’de yeni sezon 1 Ekim’de başlayacak.
Merhaba ben Can Peker Pekcan serbestatis.com ekibinin yeni üyesiyim. Yazılarımı keyifle okumanızı temenni ediyorum
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir