Top Sende: Son Model Küce

0 Comments


SON MODEL KÜCE

Sevgili serbestatis.com okuyucuları, “Top Sende” adı altında yaptığımız röportajlarda bu kez; basketbol kültürüne sahip bir aileden gelen, Instagram (@timeoutbasketbol) ve Twitter (@timeoutbasket) hesaplarının kurucusu olan; Menajer Mertefe Küce ile röportaj gerçekleştirdik.
Sayın Mertefe Küce; son senesinde Avrupa sayı krallığı yaşayan eski milli basketbolcu Barış Küce’nin torunudur. Yine eski basketbolcu olan ve şu anda ligimiz takımlarından Meksa Yatırım Afyon Belediyespor Basketbol Kulübü’nün başkanlığını yapan Cömer Küce’nin de yeğeni olmaktadır.
Kendisine, bu röportajı gerçekleştirmemizde yardımcı olduğu için teşekkür ediyor, menajerlik kariyerinin ve hayatının devamında daha iyi yerlere gelmesini temenni ediyoruz.
+”Pandemi sürecinin ardından basketbol piyasası; takımlar ve oyuncular nasıl etkilenecek?”
-“Pandemi sürecinden dolayı ülkemiz de dahil olmak üzere, bütün dünya basketbolu hatta diğer branşlar da etkilendi. Oyuncular karantina süreci boyunca evlerinde antrenman yapmak durumunda kaldı fakat tabii ki salonda yapılan antrenmanlar ile kıyaslanamaz.
Ülkemizdeki ve Avrupa’daki birçok takımın bütçesi düşecek, artık farklı bir dünyanın bizi beklediğini söyleyebiliriz.”
+”ULEB’in organizasyonları EuroCup’ta ve EuroLeague’de takımlara ödenen primlerin oldukça düşük olması nedeniyle bu organizasyonlarda yer alan bazı takımlar FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne yöneldiler. Hatta bugün 6 EuroLeague kupasına sahip olan Panathinaikos’un yaptığı açıklamaya göre onlar da Şampiyonlar Ligi’ne katılacak.
Sizce uzun vadede Basketbol Şampiyonlar Ligi, ULEB organizasyonlarının önüne geçebilecek mi?”
-“Ben geçebileceğine inanıyorum, çünkü EuroLeague her ne kadar Avrupa’nın en prestijli organizasyonu desek de BŞL ile kıyaslanınca takımlar cüzi bir gelir elde ediyorlar.”
+“Son yıllarda yerel liglerimizde yabancı sınırı çok tartışılan bir konu. Sizce liglerimizde yabancılar için nasıl bir sınır koyulmalı veya böyle bir sınır konulmalı mı?”
-“Bence korona virüs sürecinin Türk basketboluna bir getirisi olacaksa o da şu ki Türk oyuncuların değeri artacak. Kulüplerin de bütçesi düşeceği için genç oyunculara ve içlerinde öne çıkan oyuncular olacağına inanıyorum.”
+”Avrupa basketboluna kıyasla NBA çok daha büyük bir piyasa ve bu pandemiden NBA de fazlasıyla nasibini aldı, alıyor. Sizce NBA’de gelecek sezon Avrupa’daki gibi değişimler görecek miyiz?”
-“NBA Ligi’nde ciddi sponsorluk gelirleri var, sadece NBA diyip geçmemek gerek çünkü yazın yapılan NBA Summer League organizasyonlarında bile fazlaca sponsor oluyor. Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından birinden bahsediyoruz. Bazı NBA kulüpleri halihazırda oyuncuların maaşlarında mecburi kesinti yapıyor. Kulüplerin nezdinde de oyuncuların gelirleri düşecek.”
+”Basketbol her geçen gün hızla profesyonelleşiyor. Dünyanın her yerinde atletler, takımların yanı sıra ünlü markalarla yüklü paralar karşılığında anlaşıyorlar. Oyuncular artık neredeyse takımlar yerine sponsorlar için oynuyorlar. Sizce bunun sebebi nedir? 20-30 yıl önceki basketbolla şimdiki basketbol arasında neler değişti?
-“Sponsorluklar sporun vazgeçilmez bir parçası. Artık sponsorluklar da kendi içinde seçeneklere ayrılıyor, ayakkabı sponsorundan, içtiğiniz su bile o sponsorluk anlaşması kapsayabilir. Eski basketbol ve bugünki basketbol ise hem sahada oynanan oyun, hem bütçeler, hem oyuncu portföyü anlamında çok farklı.”
+O zaman basketbol menajerliğine ne zaman ve nasıl başladınız, diye sorayım.
-“Dört eski profesyonel basketbolcunun olduğu bir aileden geliyorum, ben de bir zamanlar basketbol oynuyordum fakat bel sakatlığımdan ve saha dışı işlere olan ilgim artınca bıraktım. Oynamayı bıraksam da kesinlikle ailemin başlattığı Küce geleneğinin basketbolda sürmesini istiyordum, basketbol haberleri üzerine Türkiye’de herkesin takip ettiği bir internet sitesi açtım, çok çalıştım, araştırabileceğim ne varsa her şeyi araştırdım ve şanslıydım ki bana çok katkısı oldu. Ardından oyuncu menajerliğine başladım. Fakat tek başıma haber yapıp tek başıma röportajlara koşturup sonra onları paylaşma evresine geçirme günlerimin hayata dair bana öğrettiği çok şey oldu.”
+“İlerde kendinizi nerede görüyorsunuz? İlerde basketbol adına nasıl çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?”
-“İleride bir gün bir takımın Genel Menajeri olmak gibi bir hayalim var. Diller fazlasıyla ilgimi çekiyor ve mümkün olduğunca farklı diller de öğrenip yurtdışında çalışmak için ideal bir isim olmak istiyorum.”
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir